Spectacol marca Halep la Australian Open

23

Simona Halep a făcut un adevărat spectacol la primul său meci de la Australian Open. Cu nervi, dar și explozii de bucurie, Halep a reușit punctul zilei în cadrul primului turneu de Grand Slam al anului, relatează Mediafax.

Numărul unu mondial a avut parte de o partidă tensionată. A pierdut primul set cu Kaia Kanepi, însă a reușit să revină și să câștige cu 2-1 (6-7 (2), 6-4, 6-2). După primul set în care adversara sa estonă s-a mișcat mult mai bine, românca s-a mobilizat și a reușit o serie de lovituri fantastice.

La scorul de 3-3, în setul al doilea, un schimb de mingi foarte disputat a fost încheiat de Halep cu o lovitură excelentă în lung de linie ce a lăsat-o pe Kanepi fără reacție. La finalul meciului, organizatorii au hotărât că punctul obţinut de Simona, la 3-3, în setul secund, a fost cel mai frumos al zilei.