Emigranţii salvaţi de ambarcaţiunile organizaţiilor non-guvernamentale nu vor mai fi primiţi în Italia, a declarant ministrul de dreapta al Italiei Matteo Salvini.
Acesta a acuzat de mai multe ori ONG-urile că încurajează traficul de emigranţi.
El a declarat ziarului Corriere della Sera că aceste ONG-uri “nu mai sunt legitime”.
Matteo Salvini a salutat acordul UE de la Bruxelles privind migraţia de la care Italia speră să îi uşureze sarcinile privind primirea şi găzduirea imigranţilor.
Mii de emigranţi – cei mai mulţi din ţări africane – au ajuns în ultimele luni în Italia.